Plitvicei tavak

A Plitvicei-tavak (horvátul Plitvička jezera) Horvátországban található tórendszer. Európa egyik legszebb természeti látványossága egy völgyben terül el, erdős hegyek veszik körül. A Plitvicei-tavak Nemzeti Park 1979-től az UNESCO világörökségi listáján is megtalálható.

A Nemzeti Park

Páratlan szépsége, növény- és állatvilágának gazdagsága miatt ezt a területet már 1949-ben nemzeti parkká nyilvánították. Területén több védett állatfaj él: medve, farkas, vidra, erdei fülesbagoly. 1979-ben a vidék rákerült az UNESCO természeti világörökségi listájára. Az évezredek során a Matica, Rječica és Plitvica folyócskák összegyűlt vize kioldotta a mészkövet és e természeti átalakulások hatására tavak, vízesések, zúgók, források és barlangok tarkította, vadregényes táj alakult ki. A vízesés kőzetének korát 4000 évre becsülik. A terület karsztos vidék, de a kőzet anyaga mésztufa.

A tórendszert két folyó táplálja: a Bijela Rijeka és a Crna Rijeka, ezek vize itt-ott tóvá duzzad. A víz 636 m tengerszint feletti magasságból 8 km hosszú bonyolult rendszerű tólépcsőzet által 133 m tengerszint feletti magasságba jut. A Plitvički Ljeskovac nevű falu mellett több kis patak egyesül és immár Matica néven futnak a legmagasabban elhelyezkedő, 40 m mély Prošćansko tóba.

Két nagyobb területre osztható:

A víz végül a Korana folyót alkotva távozik. A nemzeti park különleges látnivalói a karsztbarlangok: a Nagy-barlang, a Fekete-barlang és a Tónimfa-barlang.

Egy horvátországi nyaralás abszolút csúcspontja lehet az idelátogatás, a nemzeti park szépségéről mindenki áradozva mesél. Hatalmas élményt jelent végignézni, aki Horvátországban jár, ha tudja, ejtse útba! A 16, lépcsőzetesen, elhelyezkedő, összekapcsolt tó, és a 92 csodálatos vízesés Európa egyik leggyönyörűbb helyévé teszik. Szinte minden méteren találhatunk egy csodálatos fotótémát. A természeti szépségek részei a nemzeti park területén elhelyezkedő karsztbarlangok, a környező hegyek (ahonnan a víz lecsordul), a mohával benőtt sziklák és a csodálatos állat- és növényvilág is.

Felső és alsó tavak

A Plitvice Tavak Nemzeti Parkot két részre szokták osztani, a felső és az alsó tavakra. Mindkét részt érdemes megnézni.

A felső tavak területén található a nemzeti park legnagyobb tava, a Kozjak. Itt van a Crna és a Bijeja Rijeka folyónak a forrása is. Ezt a részt 12 tó alkotja, a legmagasabban fekvő 636, a legalacsonyabban fekvő 435 méteren. Ezen a területen van a második legmagasabb vízesés, a 25 méter magas Galovacki buk. Ez egy vadabb, zabolázatlan természeti kincseket kínáló, ugyanakkor nyugodtabb, békésebb rész.

Az alsó tavak még szebbek, itt láthatók a leghíresebb, képeslapi vízesések, sokkal nagyobb is a tömeg ezen a részen. Az alsó tavak része Plitvice és Horvátország legmagasabb vízesése, a 78 méter magas Nagy Vízesés (Veliki slap) is. Az alsó tavak 4 tóból állnak, melyek 503-523 méter magasan helyezkednek el.

A Plitvicei-tavak környéke

Érdemes megnézni a gyönyörű, igazán varázslatos Rastoke falut is, ahol csodálatos vízesések, szép, jó állapotban lévő malmok, és szép házak csodálhatók. Rastoke a Plitvicei Tavaktól 30 km-re helyezkedik el, északi irányban, Zágráb felé, az 1-es úton. Plitvice felé, vagy után útba ejthető.

8 km-re a nemzeti parktól elhelyezkedő Grabovac kempingben egy izgalmas zipline-pálya található. 300 méter hosszú, és akár 60 km/h sebességre is felgyorsulhatunk. Ár: 120 kn/fő.

Egy másik aktív kikapcsolódás az Active Vacation Plitvice-Slunj-Rastoke, vagy horvát nevén BTZ Aktivni odmor kalandpark (Cuic Brdo és Brocanac között, az 1-es út mentén). Itt paintballozni, quadozni, íjászkodni lehet, valamint különböző katonai "kiképzéseken" és játékokon részt venni.

Plitvicétől 18 km-re, Nova Krslja közelében megtekinthető egy kis cseppkőbarlang is, a Baraceve Spilje, oda a belépő 60 kn.



Valid HTML5

Érvényes CSS!